Rådgivning och stöd

Vi hjälper företag och entreprenörer.

Du är alltid varmt välkommen att kontakta oss när det gäller näringslivsfrågor. Vi är organiserade direkt under KommunstyrelsenPDF men arbetar koncernövergripande. Vi är näringslivets väg in i den kommunala förvaltningen. Slå en signal eller skicka en e-post så hittar vi en tid för samtal. 

Kommunstyrelsens ordförande Roger Fredriksson gör tillsammans med näringslivskontoret flera företagsbesök per år och vi träffar flera hundra företagare i olika sammanhang. Vi garanterar att ALLA som efterfrågar ett besök eller möte får det. 

Läs mer om vad vi kan hjälpa till med på näringslivskontoret.

Kontakta oss

STADSHUSET RONNEBY

Näringslivschef
Torbjörn Lind
0457-61 82 64
torbjorn.lind@ronneby.se

Näringslivsutvecklare
Angelica Coleman
0457-61 82 66
angelica.coleman@ronneby.se

RONNEBY BUSINESS CENTER på SOFT CENTER

TECHTANKlänk till annan webbplats

Verksamhetsledare Techtanklänk till annan webbplats
Jörgen Adolfsson
0709-91 80 03
jorgen.adolfsson@techtank.se

Projektledare Teknik & Innovation Techtanklänk till annan webbplats
Anders Jönsson
0721-72 87 31
anders.jonsson@ronneby.se

Projektledare Teknik & Innovation Techtanklänk till annan webbplats
Johan Fredin
0457-61 88 17
johan.fredin@ronneby.se

Projektledare kompetensutveckling Techtanklänk till annan webbplats
Ingela Håkansson
0454-57 27 43
ingela.hakansson@techtank.se

Kommunikationsansvarig Techtanklänk till annan webbplats
Karin Andersson
0454-57 27 44
karin.andersson@techtank.se

Verksamhetsledare Ronneby Business Center samt Projektledare FIN
Tina Tedenlid
0457-61 82 41
tina.tedenlid@ronneby.se

Företagsrådgivare FIN
Feras Obaid
0457-61 82 41
feras.obaid@ronneby.se

Företagsrådgivare FIN
Mouayad Martini
0457-61 82 41
mouayad.martini@ronneby.se