Artikeln publicerades 24 september 2026

Final på Beredskapsveckan - Evenemang på torget!

Under vecka 39 (21 -27 september) pågår beredskapsveckan i hela Sverige. Som avslutning på veckan, lördagen den 27 september, bjuder vi in till ett spännande evenemang på torget i Ronneby tillsammans med, bland andra, frivilligorganisationer, F17 och blåljusverksamhet. Varmt välkomna!

Under vecka 39 (21 -27 september) pågår beredskapsveckan i hela Sverige. I Ronneby anordnas både krisövningar i olika verksamheter och externa aktiviteter under denna vecka. Som avslutning, lördagen den 27 september, bjuder vi in till ett spännande evenemang på torget i Ronneby.

Lördag 26 september, Ronneby Torg kl. 10.00 - 14.00

Under dagen kan du till exempel lära dig ta hand om skadade människor och husdjur, se olika militär- och utryckningsfordon på nära håll och prova flygvapnets overaller. Prata med experter om hemberedskap och träning och delta i deltagarnas tävlingar och aktiviteter.

Du får lära dig om olika roller i kris och hur du kan hjälpa till samt höja din hemberedskap.

Utställare och medverkande på plats:

  • Polisen
  • Räddningstjänsten
  • Frivilliga Automobilkåren FAK
  • F17 Flyger kl 12:10
  • Miljöteknik
  • Frivilliga resursgruppen FRG
  • Blå stjärnan
  • Svenska Lottakåren SLK
  • Civilförsvarsbundet Blekinge akutgruppen
  • Svenska Kyrkan
  • Biblioteket
  • Musikkåren
  • Civil Beredskap
  • Fritidsledarna
  • Vård och omsorg
  • Studiefrämjandet Syd

Varmt välkomna!

Arrangör är Ronneby kommun i samarbete med deltagande föreningar, företag och organisationer.