Artikeln publicerades 1 juni 2026

Brunnsbadet öppnar den 6 juni

På nationaldagen öppnar Ronnebys äventyrsbad – Brunnsbadet. Här kan du både hoppa, åka, leka, träna och njuta i vattnet som är omkring 27 grader varmt.

En glad flicka sitter i en uppblåsbar badring i en vattenrutschbana.

Foto: Ronneby kommun

På lördag den 6 juni är det säsongsöppning för Brunnsbadet. Hit är alla välkomna för att bada och simma i det cirka 27-gradiga vattnet. Barn till och med tolv år går in gratis med en betalande vuxen. Äventyrsbadet har öppet två timmar längre än tidigare och är öppet klockan 09.00-19.00 alla dagar i veckan.

Intill Brunnsbadet kan du dessutom spela minigolf och rida käpphäst på en käpphästbana. Här har Ronneby kommun även Piffl aktivitetsbox som är fylld med sport- och leksaker, bland annat kubb, bollar och käpphästar, som du kan låna helt gratis. Välkommen till härliga sommaraktiviteter i Ronneby!

Här läser du mer om Brunnsbadet. Öppnas i nytt fönster.