Artikeln publicerades 9 april 2025
Tillgänglighetsanpassat fågeltorn i Järnavik är renoverat

I hjärtat av Ronneby, på den natursköna platsen Järnavik, står det nyrenoverade fågeltornet som ett välkommet tillskott för naturälskare. Tornet, som tidigare varit en uppskattad utsiktsplats, har nu fått ett nytt liv genom omfattande renovering och även tillgänglighetsanpassats.
Fågelskådning i Järnavik har alltid varit en uppskattad aktivitet, särskilt för de som söker stillhet och naturupplevelser. Tornet ligger i ett naturskönt område där många fågelarter, både migrerande och bofasta, trivs. Nu när fågeltornet har blivit färdigt, är det ett utmärkt tillfälle för skådare att komma och observera både vanliga och ovanliga arter. Området är också perfekt för den som vill testa något nytt och fördjupa sina kunskaper om fågellivet i regionen.
Från tornet kan besökarna enkelt få överblick över det rika landskapet och njuta av den friska luften. Tidpunkten för besök är också noga utvald, då vårens ankomst markerar den bästa tiden för fågelskådning, med många fåglar på väg tillbaka från sina vinterresor.
Det lokala fågeltornet, som under en tid varit i behov av reparation, har nu genomgått en uppfräschning och står redo för att välkomna både nybörjare och erfarna fågelskådare.
Så om du är i närheten av Järnavik och vill prova på något nytt, kanske fågelskådning är precis vad du behöver.
Du hittar fler torn och mer information på följande länkar
Det magiska Järnavikslandet — Naturkartan Länk till annan webbplats.