10 september 2019 kl. 11.30-13.30  OBS! Evenemangetdatumet har redan passerat!

STYRELSEVECKAN BLEKINGE Hållbart företag - fokus generationsskifte

VECKANS TEMA: Hållbart företag
DAGENS FOKUS: Generationsskifte
HUVUDTALARE: Revisor Mats Carlström, Deloitte

Välkommen till kostnadsfri lunchträff under Styrelseveckan Blekinge! Lär mer om den viktiga frågan generationsskifte och styrelsens strategiska roll. Hör också mer om vad vår förening kan bistå med för ett framgångsrikt styrelsearbete (kurser, medlemskap, externa ledamöter m.m.).

Många svenska familjeföretag står inför generationsskiften och behöver växla över till kommande generation eller sälja externt för att undvika nedläggning. Hur planerar styrelsen för framgångsrikt generationsskifte? Även Ingmar Eliasson, huvudägare i ELIAS SYD, berättar om styrelsens stöd i samband med ägarförändringar.

OM STYRELSEVECKAN BLEKINGE:
Styrelseveckan Blekinge är en riktad satsning med styrelseevenemang må-fre v 37 i Blekinges fem kommuner. Temat 2019 är "Hållbart företag" och med aktuella ämnen vill vår förening lyfta vikten att uppdatera sig som ledamot för att bidra till ett aktivt och framgångsrikt styrelsearbete. Alla med intresse för hållbart företagande och dagens ämne är välkomna att anmäla sig.

PROGRAM STYRELSEVECKAN BLEKINGEPDF

PARTNERS:
Evenemanget är kostnadsfritt - tack vare våra partners som ställer upp med föredrag (Deloitte), lokal (Elias Syd) och lunch (Ronneby kommun). Vi har också partners som sprider vår inbjudan: KFH, TechTank och Företagarna.

ANMÄLAN:
För viktig kunskap och intressant nätverkande: välkommen med din anmälan!
Först till kvarn... (30 platser). Anmälan senast 6 september.
Ange ev. matallergier i rutan Övrig information.

Kostnadsfritt. NoShow-avgift (300kr) vid utebliven avanmälan innan träffen.

Deltagaravgift

Kostnadsfritt (lunch ingår)

Plats

Ronneby

Kontakt

StyrelseAkademien Sydost, sydost@styrelseakademien.se, 0470-794630

ANMÄLANlänk till annan webbplats

Evenemangsinformation
Arrangör Styrelseakademien
E-post sydost@styrelseakademien.se
Webbplats Gå till evenemangets webbplats
Lokal/plats Elias Syd, Bräkne-Hoby
Ort Ronneby