Artikeln publicerades 24 februari 2025

Årsdag för invasionen av Ukraina

Urkainska och svenska flaggan utanför Stadshuset

Idag, den 24 februari, är det tre år sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Ronneby kommun har flaggat för Ukraina vid Stadshuset sedan 2022 som en symbol för solidaritet och stöd till det ukrainska folket.

Kommunen har nära samarbete med Länsstyrelsen och andra myndigheter där man bland annat samverkar runt situationen i Ukraina.

Tillsammans måste vi stå enade för Ukraina – för frihet, demokrati och rättvisa. Hela den demokratiska världen måste sluta upp i vårt stöd och solidaritet med de som kämpar för sina grundläggande rättigheter, säger Ola Robertsson, kommunstyrelsens ordförande.

Flaggningen är en del av kommunens bredare engagemang för att främja frihet, demokrati och rättvisa. Här kan du läsa mer om kommunens arbete:

Förändrat säkerhetsläge i Europa