Artikeln publicerades 7 mars 2025
Dags för kalkning av sjöar och vattendrag
Kalkning genomförs årligen för att motverka försurning i våra sjöar och vattendrag. Nu är det dags igen! Kalkningen påbörjas 12 mars och fortsätter under våren.
Ronneby kommun arbetar kontinuerligt med olika åtgärder för att förbättra vattenmiljön i våra sjöar och vattendrag. Kalkning genomförs årligen för att motverka försurningen och dess effekter på sjöar och vattendrag.
Totalt sprids 380 ton kalk i kommunens sjöar och vattendrag under 2025. Detta sker främst med helikopter, men också från båt. Främst är det kommunens norra delar som berörs av kalkningen. Även en bit in i Tingsryds kommun berörs vid Bräkneån.
Helikopterkalkningen i Ronneby kommun 2025 planeras att starta onsdagen den 12 mars och beräknas vara klart lördagen den 15 mars. Båtkalkningen beräknas starta senare under våren, datum uppdateras efter hand.
Vid kalkningsarbeten med kommunens upphandlade leverantör kan allmänheten tänka på bland annat:
- Att inte befinna sig ute på sjöarna dessa dagar.
- Att det kan bli kortvariga störningar i vägtrafiken på platserna där helikoptern förses med kalk.
- Att djurägare bör se till djur som går ute kan bli störda av helikoptern.
Senare under våren efter islossningen kalkas vanligen vissa sjöar med båt. De finns angivna här i listan över områden som ska kalkas. Länk till annan webbplats.